Pro rok 2025 jsem si dala záměr, že bych chtěla zapracovat na čistší mysli. Stává se, že upadám do „overthinkingu“ a hlavu mám z toho úplně vyčerpanou.

Krásně to vystihuje obrázek od @thesquarecomics
Většina z nás ví, že je důležité zařadit do života pravidelné cvičení, odpočinek nebo udržovat kontakty s blízkými. To všechno nám může pomáhat žít víc v souladu – harmonicky, s pocitem klidu a vnitřní spokojenosti.
Jenže někdy se může stát, že i když cvičíme, naše hlava pořád jede na plné obrátky. Nebo jsme s někým na návštěvě, ale myšlenky máme úplně jinde. Nepřítomní.
Určitě znáte pojem meditace – a možná jste už nějakou zkoušeli. Některé jsou vedené hlasem, což může být fajn, protože mysl se pak koncentruje na slova a jejich význam. Jiné se zaměřují na dech, ale začátečníka to může rychle začít nudit. Já osobně ráda poslouchám hudbu s vysokými frekvencemi, která mi mysl krásně „otevře“ a pročistí – ale úplně ji nezastaví.
Proto bych s vámi chtěla sdílet svoji zkušenost s VÉDSKOU MEDITACÍ – z tradice jógy, kterou jsem praktikovala na kurzu Yoga4Yogi.
Koncentrace, relaxace, meditace – jaký je rozdíl?
Meditace (v tom hlubším smyslu) se zpravidla začíná projevovat až po 20 minutách praxe. Vše, co trvá kratší dobu, se označuje spíše jako koncentrace nebo relaxace – všechny fáze mají své místo a velký přínos.
Koncentrace – „rychlovka“ během dne
Skvělá je v momentech, kdy jste v pracovním procesu a cítíte, že toho máte plnou hlavu, ale nemáte čas na dlouhou pauzu.
Doporučuji se na chvilku zastavit – třeba zavřít oči, zhluboka se nadechnout a vydechnout. Ideálně někde, kde vás nikdo nevidí, abyste se mohli na pár vteřin ztratit z vnějšího světa.
Nebo se můžete zahledět na hrot tužky, nebo jiný bod – a jen „koukat do blba“, jak se říká. Zastavit mysl. Nádech… výdech…
„Čím více prohloubíte svůj dech, tím více prodloužíte svůj život.“
Relaxace – zklidnění těla i emocí
Relaxace znamená, že se dokážeme aspoň na pár minut zastavit. Vnímat tělo, pocity, emoce… Pomáhají různé dechové techniky – třeba dýchání „na 4 doby“ (nádech na 4, výdech na 4), které lze postupně prodlužovat. Dech je vlastně naše vnitřní kotva.
Meditace – vnitřní ticho
Stav meditace je stav, kdy se mysl opravdu ztiší. A právě VÉDSKÁ MEDITACE je podle mě velmi účinná.
Postup je jednoduchý:
- Nastavte si ,,budík" na 20 minut (nebo více).
- Najděte si místo, kde si můžete pohodlně sednout – ideálně, aby hlava měla kolem sebe prostor.
- Nemusí to být úplně tiché místo – právě naopak. V této praxi se neodmítá to, co se děje kolem, ale učíme se to přijímat a pustit.
- Vyberete si jedno slovo (mantru), na které se budete soustředit. Může to být něco, co si přejete přitáhnout do života, nebo třeba neutrální slovo – pro začátek můžete použít slovo DŽOBONG, které nic neznamená, a tím pádem vás nebude nijak rozptylovat.
- Slovo si v hlavě opakujete. Když přijdou myšlenky (a ony přijdou :-), jemně se vraťte k opakování slova.
- Postupně můžete dělat i pauzy a jen vnímat nic. Klid. Prostor.
TIP: 7denní výzva
Pokud si chcete ověřit, že to funguje, doporučuji vyzkoušet meditaci 7 dní po sobě – ráno a večer. Ale i jen jednou denně po dobu týdne už poznáte rozdíl.
A pokud vydržíte 21 dní, vytvoříte si podle psychologů návyk, který se stane součástí vašeho dne.
Přeji vám úspěšné praktikování zpomalování a zastavování mysli v této rychlé, informačně přetížené době.
Namasté 🌿
Mischel